Junior State Cup 2019 – Teams and Squads

Hills Hornets Touch is very pleased to announce the following teams and train-on squads for Junior State Cup 2019.  Train on squads will be put through 2 – 3 more training sessions before a final team for each division is announced on Monday 26 November.  Training times and dates are listed with the squads below, and will take place at Wrights Rd Reserve (unless otherwise indicated).

To those who have been selected, congratulations on making it through this first step. The trials were extremely competitive in most age divisions, with selectors having to make many difficult decisions.

Requirements

  • It is mandatory that all squad members attend the scheduled train-on squad sessions to be eligible for final team selection.
  • Players who are named in a finalised team are required to attend a minimum of 80% of scheduled training sessions.
  • Attendance at both the Scorpions & Parramatta Gala Days is mandatory (see dates below).
  • All players must have registered and played in a qualifying number of games in the Hills Hornets local competition in either the autumn or spring season of 2018 to be eligible for final team selection.

Failure to meet these requirements will mean forfeiting the position in the squad or team.

Shadow Players

Shadow players are important members of each squad. In previous years, there are typically players who have withdrawn due to injury or other circumstances.  With the State Cup Southern Conference in February now followed by the State Championships in April, maintaining a squad that includes shadows who train with the squad has become even more important.

Gala Day Dates

Northern Beaches (Renegades) – Saturday 15th December 2018 (all day)

Central Coast Junior Championships – Sunday 16th December 2018 (all day)

Mets Gala Day – Sunday 16th December 2018 (all day)

Wallsend Invitational – Sunday 20th January 2019 (all day)

Scorpions – Sunday 27th January 2019 (morning)

Parramatta – Friday 1st February 2019 (twilight-evening)

Tournament Dates

Southern Conference – Friday 22nd February to Sunday 24th February 2019,
Jubilee Park & Conolly Park, Wagga Wagga NSW (Home of Wagga Wagga Touch Association)

State Final – Saturday 27th April to Sunday 28th April 2019,
Thomas Dalton Park. Fairy Meadow NSW (Home of Wollongong Touch Association)

For more details on NSW Touch Junior State Cup, head to:
http://www.nswtouch.com.au/representative/junior-state-cup/

Requests for Individual Feedback and Trials

All requests for feedback regarding non-selection must be made in writing to:  info@hillshornetstouch.com

A formal response will be provided via the Hills Hornets Touch Coaching Director following review of trial notes and discussion with the relevant selectors

Boys Teams

Training Day & Time

TBA – Coach will be in contact

Final Team

Archer Cherry
Brayton Cannon
Cayden Mitchell
Fletcher Mortimer
Joshua Dooley
Kopae Wakely
Lachlan Dorahy
Lachlan Marshall
Phoenix Rich
Seth Waldock
Xavier Farrugia

Coach: Nathan Dooley

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 8:00am to 9:30am @ Wrights Rd Reserve (F4)
Commencing Sunday 18 November

Final Team

Ben Lynch
Caleb Zahra
Jake Hutson
Jet Peagram
Levi Ellis
Lucas Bielby
Miha Knevitt
Noah Gambrill
Rowdie Hindmarsh
Sam Henry
Zachary Cherry
Zack Busuttil (Shadow)

Coach: Jamie Wood

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 10:30am to Midday @ Wrights Rd Reserve (F3)
Commencing Sunday 18 November

Final Team

Alex McIlwraith
Callum Spooner
Chais Doherty
Ethan Jenkins
Hunter Jones
Jackson Ellia
Jaeden Kavana
James Fitzhenry
Jarvis Hemmings
Joel Foxe
Lincoln Fletcher
Logan Bubb
Ned Cane
Rhyu Torrisheba

Shadows

Kaija Knevitt
Luke Hassarati
Patrick Johns

Shadows will train and play with the Under 12’s Dev team, and recalled if required.
Shadows are also invited to train with this team.

Coach: Phil McIlwraith, Alexander Nolan

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 2:00pm to 3:00pm @ Wrights Rd Reserve (F1)
Commencing Sunday 25 November

Final Team

Aaron Byrne
Byron Aspin
Cameron Zammit
Daniel Raukete
Jacob Fahim
Jed McDonald-Singh
Jonah Pham
Josaia Delana
Joshua Curl
Kade Moujalli
Kodi Ellia
Lachlan Smith
Liam Dunn
Ryan Charlwood
Jack Tierney (Shadow)
Patrick Harb (Shadow)
Taite Howells (Shadow)

Coach: John Moujalli, Keeley Bowen

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 9:30am to 11:00am @ Wrights Rd Reserve (F4)
Commencing Sunday 18 November

Final Team

Angus Edwards
Cameron Cunningham
Cooper Angles-Corke
Dane Papenhuyzen
Jackson Evans
Jay Ingleton
Luke Matta
Matthew Curl
Nicholas Charlwood
Owen Azzopardi
PJ Huriwai-Morgan
Reilly Canning
Sam El-Chami
Samuel Harb

Coaches: Matt Lawson, Karen Clarke, Ray Wehbe

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

TBA – Coach will be in contact

Final Team

Alexander Nolan
Boehn Russell
Blake Howard
Cody Hurawai Morgan
Ed Matta
Ethan Klein
Flynn Angles Corke
Harry Fryer
Jake Forbes
Jake Herbert
James Leys
Jayden Champion
Keahlan Bray
Kyle Bowen
Liam Haskins
Tom Watson
Zac Fitzhenry

Coaches: Brad Curl, Jackson Mills

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Unlike previous years there is no longer a restriction on Dev teams competing at State Cup.  The Dev teams will be competing at gala days and Southern Conference.

The objective of the Dev team  is to provide a pathway to the primary team for the 2020 State cup.

This has been a successful initiative with a number of players from last year’s Dev teams gaining selection in top teams this year.

Training Day & Time

TBC – Coach will be in touch

Team

Bryce Lawson
Cooper Plummer
Curtis Galea
Heath Lawson
Hudson King
Jacob Plummer
Levi Randell
Vincent Pham

Coaches: Jo Lawson, Phil McIlwraith

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Unlike previous years there is no longer a restriction on Dev teams competing at State Cup.  The Dev teams will be competing at gala days and Southern Conference.

The objective of the Dev team  is to provide a pathway to the primary team for the 2020 State cup.

This has been a successful initiative with a number of players from last year’s Dev teams gaining selection in top teams this year.

Training Day & Time

TBC – Coach will be in touch

Team

To be confirmed.  We will be seeking expressions of interest.

Coaches: TBC, Phil McIlwraith

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Girls Teams

Training Day & Time

Sundays – 2:00pm to 3:00pm @ Wrights Rd Reserve (F4)
Commencing Sunday 18 November

Final Team

Bethany Wilson
Bhavya Bhardwaj
Courtney Azzopardi
Emily Lenane
Gabriella Fernandes
Maddison Game
Mia Spooner
Millie King
Ruby Geany
Stella Powell
Mateja Knevitt
Zoe Lynch
Sydnie Rikiriki (Shadow)
Evelyn White (Shadow)

Coaches: Tim Sleigh, KIra Moujalli, Alani Pond

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 4:30pm to 6:00pm @ Wrights Rd Reserve (F2)
Commencing Sunday 18 November

Final Team

Ava Jones
Davina Raghvani
Fontayne Tufuga
Georgia Bezzina
Lily Jack
Logan Lemusu
Lucyannah Luamanu-Leiataua
Millie Hollis
Nadelle Harrison
Pyper Marchant
Sienna Angles-Corke
Sophia Bonser
Tia Matthews
Waiaria Ellis
Charlotte Anderson (Shadow)
Kenzie Moujalli (Shadow)

Coach: Mark Jones, Anthony Jack

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 4:00pm to 5:30pm @ Wrights Rd Reserve (F3)
Commencing Sunday 18 November

Final Team

Alexia Read
Annika Benning
Ava Foxe
Chloe Baker
Jasmine Dooley
Jayde Oakley
Jazzy Hollis
Leila Black
Mia Cayless
Mikaela Bowen
Olivia Hill
Riley Lynch
Sally Hine
Zali Mitchell
Laura Taylor (Shadow)
Sarah Crowley (Shadow)
Tasha White (Shadow)

Coaches: Jo Lawson, Emma Duff, Tim Sleigh

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

TBA – Coach will be in contact

Final Team

Alana Hinde
Ellah Johnston
Grace Fairhurst
Imogen Nelson
Jayde Costello
Kiera Gow
Lauren McCurley
Megan Wong
Mia Jamer
Olivia Morales
Phoebe Hunt
Sophie Hill
Sophie Williams
Tallara Bamblett
Brooke Oakley (Shadow)
Catherine Gonzalez (Shadow)
Natalie Sproule (Shadow)

Coaches: Brad Mitchell, Craig Egginton

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 3:00pm to 4:30pm @ Wrights Rd Reserve (F1)

Final Team

Abby Wakefield
Brooke Bonnell
Claire Matthews
Eleanor Fairhurst
Emma Duff
Hayley Chapman
Jade Pond
Jessica Barr
Matilda Bloomfeld
Paris Mooney
Sarscha Bates
Tiajana Gow

Coach: Monique Nolan, Abbey Pappenhuyzen, Kaitlin McCaffery

Contact:  info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams)