Junior State Cup 2018 – Final Teams Announced

Hills Hornets Touch is very pleased to announce the following teams and train-on squads for Junior State Cup 2018.  Train on squads will be put through 2 – 3 more training sessions before a final team for each division is announced on Monday 6 November.  Training times and dates are listed with the squads below, and will take place at Wrights Rd Reserve (unless otherwise indicated).

To those who have been selected, congratulations on making it through this first step. The trials were extremely competitive in most age divisions, with selectors having to make many difficult decisions.

Requirements

  • It is mandatory that all squad members attend the scheduled train-on squad sessions to be eligible for final team selection.
  • Players who are named in a finalised team are required to attend a minimum of 80% of scheduled training sessions.
  • Attendance at both the Scorpions & Parramatta Gala Days is mandatory (see dates below).
  • All players must have registered and played in a qualifying number of games in the Hills Hornets local competition in either the autumn or spring season of 2017 to be eligible for final team selection.

Failure to meet these requirements will mean forfeiting the position in the squad or team.

Gala Day Dates

Northern Beaches (Renegades) – Saturday 9 December 2017

Berkeley Vale – Sunday 10 December 2017 (all day)

Wallsend Invitational – Sunday 21 January 2018 (all day)

Scorpions – Sunday 28 January 2018 (morning)

Parramatta – Friday 2 February 2018 (twilight-evening)

Bankstown – Sunday 4 February 2018 (all day)

Junior State Cup

Port Macquarie – Friday 16 -Sunday 18 February 2018

Non-Selection Requests for Feedback

All requests for feedback regarding non-selection must be made in writing to:  info@hillshornetstouch.com

A formal response will be provided via the Hills Hornets Touch Coaching Director following review of trial notes and discussion with the relevant selectors

Development Teams

In addition to selecting squads, selectors have talent identified a number of players who will be invited to join one of our development teams.  Developments teams will be announced for the following age divisions.

  • Boys: U10’s and U12’s

Development teams will attend scheduled training sessions with our qualified coaches and will represent the Hills Hornets at the following events:

Gala Day

Wallsend Invitational – Sunday 21 January 2018

2018 Peter Wilson Memorial Championships

Nelson bay – Saturday 3 & Sunday 4 February 2018

The Squads

Training Day & Time

Sundays – 8:30am to 9:30am @ Wrights Rd Reserve (Jnr Field)

Final Team

Benjamin McNamara
Callum Spooner
Chais Doherty
Ethan Jenkins
Hunter Jones
James Fitzhenry
Kaija Knevitt
Levi Ellis
Logan Bubb
Thomas Pinder

Coaches: Mark Jones, David Bubb, Jamie Wood

Contact: info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 8:30am to 9:30am @ Wrights Rd Reserve (Field 3)

Final Team

Brayden Pearsall
Caleb Zahra
Campbell Kuhn
Isaac Youkhana
Jai Sidaros
Jackson Reeves
Jet Peagram
Lachlan Ellis
Lane Orley
Mason Colpan
Vincent Pham
Will Marlin

Coaches: Yass Sidaros and Mark Fitzhenry

Contact: info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Thank you to all who participated in the trials.  The girls who were not named in the team will remain as shadow players and are encouraged to attend training sessions.

Training Day & Time

Mondays (commencing 6th Nov.) – 5:30pm to 7:00pm @ Wrights Rd (Jnr Field)

Final Team

Abby Smith
Billy Gwynne
Courtney Azzopardi
Davina Raghvani
Kenzie Moujalli
Macey Manessa
Mia Rowe
Sybella  Hayne
Tegan Nicholas
Tiana Fuller

Shadows:
Ciara Crowley
Jordyn White
Riley Burns

Coaches: Kira Moujalli, Kylie Nicholas

Contact: info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sunday – 5:00pm to 6:30pm @ Wrights Rd Reserve (Field 2)

Once Tuesday Park competition is complete, training will take place on Tuesdays in addition to Sundays.  6:00pm to 7:30pm @ Wrights Rd Reserve (Field 2)

Final Team

Aiden Crowley
Ben Godfrey
Byron Aspin
Charlie Rhodes
Cooper Reeves
Flynn Jammer
Hayden Brown
Hossam El-Chami
Jackson Ellia
Jarvis Hemmings
Josaia Delana
Kody Ellia
Lachlan Gardiner
Tim Davidson

Coaches: Phil McIlwraith, Mick Sproule, Karen Short

Contact: info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

As you are aware the interest in the U12 age division this year was unprecedented.  There were many good players who have missed out on the U12’s team.

As a result Hills Hornets will be running an Under 12’s development team.

This team will be coached by a group of coaches that includes NSW and Australian players,  current Sydney Scorpions coaches, and the winning coach from the recent National Youth Championships.

The team will also be competing at gala days and will finish their campaign with a 2 day championship at Nelsons Bay.

The team will execute the same drills and moves as the U12’s JSC team.  It will allow us to use the team as a pool of players who can be called upon as shadows for the u12’s JSC team if the need arises.

I encourage all players who want to be the best touch football player they can be, to accept the invitation to participate in the 2017 U12 Development Team. If you wish to trial again next season, this will certainly give you an understanding of the specific touch skills and style of play selectors are looking for.

The following players have been invited to participate.  To accept the invitation please complete the survey at this link: https://www.hillshornetstouch.com/quiz/u12-dev-team-survey/

Alex McIlwraith
Ashton Parnell
Baylen Mitchell
Blake Nicholas
Brandon Fahim
Brody Koster
Cameron Zammit
Carter Jenkin
Jack Orley
Jacob Zahra
Jason Prior
Joel Foxe
Keilan Upton
Koby Rowe
Luke Alderson
Matt Smith
Ned Cane
Thomas Wand
Tom Fitzhenry

Training Day & Time

As with all Hills Hornets representative teams, commitment to training is a requirement.  The following are tentative times for training.  These may change depending on availability of players, coaches and fields.

Sunday – 3:00pm to 4:00pm @ Wrights Rd Reserve (Field 2)

Once Tuesday Park competition is complete, training will take place on Tuesdays in addition to Sundays.  6:00pm to 7:30pm @ Wrights Rd Reserve (Field 1)

Coaches: Mel Mitchell, Brad Mitchell, Katrina McIlwraith, Phil McIlwraith

Contact: info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 3:30pm to 4:30pm @ Wrights Rd (Field 3)

Final Team

Annika Benning
Alexia Read
Ava Jones
Hollie Walker
Lily Jack
Mikaela Bowen
Millie Hollis
Nadelle Harrison
Piper Johnston
Riley Lynch
Sienna Angles-Corke
Tasha White
Waiaria Ellis
Zali Mitchell

Coaches: Tim Sleigh, Jo Lawson, Alani Pond

Contact: info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Once Tuesday Park competition is complete, training will take place on Tuesdays 5:00pm to 6:30pm @ Wrights Rd Reserve (Field 1)

Final Team

Aaron Byrne
Cooper Angles-Corke
Daniel Raukete
Jai Kendal
Jet Richards
Josh Curl
Josh Hoye
Josh Ruxton
Kade Moujalli
Lachlan Smith (Team – Just for fun)
Noah Read
Owen Burke
Ryan Nicholas
Ryan Clifford

Coaches: John Moujalli, Jamie Clifford

Contact: info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – 4:00pm to 6:00pm @ Wrights Rd Reserve (Field 1)

Final Team

Alysha Bell
Ava Foxe
Chloe Baker
Jasmine Dooley
Jazzy Hollis
Jessica McIlwraith
Lauren McCurley
Megan Wong
Mia Jamer
Natalie Sproule
Olivia Hill
Sami Dinnerville
Tallara Bamblett
Taylor Gates

Shadows

Ashley Gremmo
Harper Adams
Mia Cayless
Sally Hine

Coaches: Brad Mitchell, Craig Egginton, Caitlin Rogers

Contact: bmitchell@hillshornetstouch.com

Training Day & Time

Sundays – 3:00pm to 4:00pm @ Wrights Rd Reserve (Field 1)

Final Team

Angus Edwards
Dane Papenhouyzen
Harrison Read
Harry Fryer
James Leys
Jayden Campion
Josh Denison
Keahlan Bray
Kyle Bowen
Liam Haskins
Luke Matta
Matt Curl
Michael Abdow
Nicholas Charlwood

Shadows

Brae Harriss
Chris Sultana
Nathan Jack
Noah Cook-Spalding

Thank you to all who participated in the trials. The boys who were not named in the team, but attended the trials will remain as shadow players and are encouraged to attend training sessions.

Coaches: Matt Lawson, Ray Wehbe, Norelle Parker

Contact: info@hillshornetstouch.com

Training Day & Time

Sundays – 3:00pm to 4:00pm @ Wrights Rd Reserve (Field 1)

Thursdays – 7:00pm to 8:00pm @ Wrights Rd Reserve (Field 2)

Final Team

Alana Hinde
Eleanor Fairhurst
Ellah Johnston
Ellyse Abdilla
Genevieve McKeown
Grace Fairhurst
Jade Pond
Jayde Costello
Kiera Gow
Matilda Bloomfield
Olivia Morales
Phoebe Hunt
Sophie Hill
Sophie Williams

Coaches: Monique Nolan, Abbey Pappenhuyzen, Kaitlin McCaffery

Contact: info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Thursday – 6:30pm to 8:00pm @ Wrights Rd Reserve (Field 2)

Final Team

Aaron Jack
Adam Mrazek
Adrian Sciglitano
Alexander Nolan
Ben Tait
Boehn Russell
Christian Williams
Cody Huriwai-Morgan
Ed Matta
Ethan Klein
Flynn Angles-Corke
Jack Griffin
Sam Ferguson
Zac Finch
Zac Fitzhenry

Coaches: Brad Curl, Anthony Jack, Luke Ellia

Contact: info@hillshornetstouch.com (Coach contacts to be supplied to teams) 

Training Day & Time

Sundays – TBA @ Wrights Rd Reserve

Thursdays – TBA @ Wrights Rd Reserve

Train on Squad

Abby Wakefield
Airlie Benson
Alanah Hicks
Amy Fyfe
Ella Fountaine
Emma Duff
Finnlay Johnston
Georgia Garnett
Josephine Lenaz
Monica Lenaz
Paris Mooney
Ruby Caruana
Sophie McAlpine
Tiajana Gow

Coach: Paul Hourigan

Contact: info@hillshornetstouch.com