Junior State Cup Train-on Squads Announced

Hills Hornets Touch is very pleased to announce the following train-on squads for Junior State Cup 2017.  Train on squads will be put through 2 more training sessions before a final team for each division is announced on the 24th October.  Training times and dates are listed with the squads below, and will take place at Wrights Rd Reserve (unless otherwise indicated).

To those who have been selected, congratulations on making it through this first step. The trials were extremely competitive in most age divisions, with selectors having to make many difficult decisions.

Requirements

  • It is mandatory that all squad members attend the scheduled train-on squad sessions.
  • Players who are named in a finalised team are required to attend a minimum of 80% of scheduled training sessions.
  • Attendance at the Scorpions gala day is mandatory.
  • All players must have registered and played in a qualifying number of games in the Hills Hornets local competition in either the winter or summer season of 2016.

Failure to meet these requirements will mean forfeiting the position in the squad or team.

Gala Day Dates

Northern Beaches – Saturday, 10th December 2016 (all day)

Berkeley Vale – Sunday, 18th December 2016 (all day)

Scorpions – Sunday, 29th January 2017 (morning)

Parramatta – Friday, 3rd February 2017 (twilight-evening)

Bankstown – Sunday, 5th February 2017 (all day)

Junior State Cup

Port Macquarie – Friday 17th -Sunday 19th of February 2017

Development Teams

In addition to selecting squads, selectors have talent identified a number of players who will be invited to join one of our development teams.  Developments teams will be announced on the 24th of October for the following age divisions.

  • Boys: U10’s, U12’s and U14’s
  • Girls: U12’s and U14’s

Development teams will get the opportunity to be coached by our qualified coaches and may get to represent the Hills Hornets at an upcoming gala day.

Unfortunately, NSW Touch has restricted all affiliates to entering one team per age group for Junior State Cup 2017. This means development teams will not be able to compete at Junior State Cup in 2017 as they have done in previous years.

The Squads

Train on Squad Sessions

Session 1: Thursday, 13/10/2016 – 5:30pm

Session 2: Thursday, 20/10/2016 – 5:30pm

Train on Squad

Aiden Crowley
Alex McIlwraith
Ashton Parnell
Chais Doherty
Ethan Jenkins
Hunter Jones
Isaac Youkhana
Izaak Moggridge
Jackson Becroft
Jackson Ellia
James Fitzhenry
Jarvis Hemmings
Joel Foxe
Kye Michell
Lachlan Gardiner
Logan Bubb
Taj Paterson
Will Marlin

Coaches: Phil McIlwraith, Michael Sproule

Contact: pmcilwraith@hillshornetstouch.com

Train on Squad Sessions

Session 1: Thursday, 13/10/2016 – 5:30pm

Session 2: Thursday, 20/10/2016 – 5:30pm

Train on Squad

Aaliyah Soufan
Amelia Clark
Ava Jones
Kenzie Moujalli
Larni Murphy
Lily Jack
Makayla Ellis
Millie Hollis
Nadelle Harrison
Rhiana Lum
Ruby Franklin
Sybella Hayne
Tasha White
Waiaria Ellis

Coaches: Karen Short and Yass Sidaros

Contact: kazzasport@yahoo.com.au

Train on Squad Sessions

Session 1: Thursday, 13/10/2016 – 6:30pm

Session 2: Thursday, 20/10/2016 – 6:30pm

Train on Squad

Aaron Byrne
Boston Fakafanua
Byron Aspin
Cooper reeves
Daniel Raukete
Flynn Jamer
Houssam El-Chami
Jacob Fahim
Jai Kendal
Jonah Pham
Joshua Curl
Kade Moujalli
Kodi Ellia
Lachlan Smith
Liam Dunn
Thomas Grech

Coaches: John Moujalli, Luke Ellia

Contact: JMoujalli@ryde.nsw.gov.au

Train on Squad Sessions

Session 1: Thursday, 13/10/2016 – 6:30pm

Session 2: Thursday, 20/10/2016 – 6:30pm

Train on Squad

Alexia Read
Alison Arthur
Annika Benning
Ava Foxe
Daniella Lopresti
Eva Hayne
Hollie Walker
Imogen Sidaros
Jasmine Dooley
Jazzy Hollis
Laura Taylor
Liliani Tuitupou
Louise Arthur
Makayla Kent
Olivia Hill
Piper Johnston
Riley Michell
Sally Hine
Zali Mitchell

Coaches: Tim Sleigh, Jo Lawson, Dom Goldie

Contact: timsleigh@me.com

Train on Squad Sessions

Session 1: Sunday, 16/10/2016 – 4:00pm

Session 2: Sunday, 23/10/2016 – 4:00pm

Train on Squad

Amone Sikahele
Angus Edwards
Brayden Marshall
Dane Papenhuyzen
Declan Murray
Ethan Sanders
Finn Watkins
Jarrod Walker
Jay Ingleton
Jett Richards
Josh Ruxton
Luke Matta
Matthew Curl
Michael Abdow
Nicholas Charlwood
Owen Burke
Reilly Canning
Ryan Clifford
Ryan Nicholas
Samuel Tuitupou

Coaches: Brad Curl, Joel Pienmunne

Contact: brad.curl@bigpond.com

Train on Squad Sessions

Session 1: Thursday, 13/10/2016 – 6:30pm

Session 2: Thursday, 20/10/2016 – 6:30pm

Train on Squad

Alana Hinde
Alex Egginton
Alexandra Parsons
Alysha Bell
Ellah Johnston
Ellyse Abdilla
Grace Fairhurst
Hannah Langton
Jayde Costello
Jessica McIlwraith
Kiera Gow
Lauren McCurley
Mia Jamer
Natalie Sproule
Phoebe Hunt
Sami Dinnerville
Sophie Hill
Sophie Williams
Teah Haskins

Coaches: Monique Nolan, Abbey Papenhuyzen, Kaitlin McCaffery

Contact: noland_1@bigpond.com

Train on Squad Sessions

Session 1: Thursday, 13/10/2016 – 5:00pm

Session 2: Thursday, 20/10/2016 – 5:00pm

Train on Squad

Alexander Nolan
Anders Glew
Bailey Chalcraft
Braithen Aspin
Connor Griffiths
Desmond Raukete
Ed Matta
Ethan Klein
Flynn Angles-Corke
Harrison Read
Jake Forbes
Josh Denison
Kade Langham
Keahlan Bray
Liam Haskins
Liam Jones
Mitch Gardner
Niwiah puru
Sam Ferguson
Tom Watson
Zack Fitzhenry

Coaches: Matt Lawson, Brad Mitchell, Craig Egginton

Contact: Mattandjolawson@aol.com

Train on Squad Sessions

Session 1: Thursday, 3/11/2016 – 7:00pm

Session 2: Thursday, 10/11/2016 – 7:00pm

Train on Squad

Abby Wakefield
Amy Fyfe
Brooke Marshall
Eleanor Fairhurst
Emily Spicer
Finnlay Johnston
Georgia Garnett
Maddison Pritchard
Matilda Bloomfield
Monica Lenaz
Paris Mooney
Sally Faehrmann
Sophie McAlpine
Tiajana Gow

Coaches: Mel Mitchell, Anthony Dudeck, Kylie Nicholas

Contact: melgrif23@hotmail.com

Train on Squad Sessions

Session 1: Thursday, 13/10/2016 – 7:30pm

Session 2: Thursday, 20/10/2016 – 7:30pm

Train on Squad

Aaron Jack
Adam Mrazek
Adrian Sciglitano
Alec Arnold
Ben Taite
Brad Attuell
Brock Langham
Christian Williams
Dallas Paterson
Denzel Taiaroa
Izak Moses
Jack Griffin
Keeley Bowen
Lachlan Henrisson
Lance Bautista
Raad Letondeur
Ray Wehbe
Ryan Welch
Tyreese Figota
Zac Finch

Coaches: Brad Curl, Anthony Jack, Mark Harrington

Contact: brad.curl@bigpond.com

Train on Squad Sessions

Session 1: Thursday, 3/11/2016 – 7:00pm

Session 2: Thursday, 10/11/2016 – 7:00pm

Train on Squad

Abi Shephard
Alanah Hicks
Bailee Hourigan
Bella Dunkin
Bronte Fletcher
Brooke Weber
Capri Vidler
Chelzea Azares
Claudia Janes
Dana Griffin
Deni Ross
Ellie Steinwede
Kirsten Mrazek
Maddy Ferguson
Sophie Martin

Coaches: Paul Hourigan, Mel Mitchell, Anthony Dudeck

Contact: pmhourigan@bigpond.com