Junior State Cup 2019 Trials

Hills Hornets is proud to announce the start of the 2019 Junior State Cup Campaign.

If you are a junior touch footballer and would like to test your skills against the best players in the state, register now and join the Hornets Swarm.

Trial Details are as follows:

Location: Centenary of ANZAC Reserve, Wrights Rd Kellyville

There will be two trials per division.  Please take careful note of trial dates and times for each division.

Division Trial 1 Trial 2
Under 8 Girls
Under 8 Boys
Under 10 Girls
Under 10 Boys
Friday
2nd November
5 – 6:30PM
Thursday
8th November
5:30 – 6:30PM
Under 12 Boys
Under 16 Boys
Friday
2nd November
6:30 – 8:30PM
Thursday
8th November
6:30 – 8:00PM
Under 12 Girls
Under 14 Girls
Under 14 Boys
Thursday
1st November
5 – 6:30PM
Friday
9th November
5:30 – 6:30PM
Under 16 Girls
Under 18 Girls
Under 18 Boys
Thursday
1st November
6:30 – 8:30PM
Friday
9th November
6:30 – 8:00PM

If a player is unavailable for both trial dates and wants to be considered for selection an email detailing reason for unavailability must be submitted to info@hillshornetstouch.com.

Age Division Details

Please use the following list to identify the age divisions you are eligible for.

Age Division Date of Birth
Under 8’s Born between 2011 and 2012
Under 10’s Born between 2009 and 2010
Under 12’s Born between 2007 and 2008
Under 14’s Born between 2005 and 2006
Under 16’s Born between 2003 and 2004
Under 18’s Born between 2001 and 2002

About Junior State Cup

Junior State Cup is the largest sporting tournament held in NSW each year with over 17,000 attendees and divisions for under 10’s all the way through to the under 18’s. A great opportunity for the aspiring junior player and a chance to be the best team in the state makes this an amazing weekend every year.

More details at the NSW Touch Junior State Cup
page: http://www.nswtouch.com.au/representative/junior-state-cup/

Coaching Team

Hills Hornets has compiled the strongest Junior State Cup Coaching Roster in its history and includes individuals who have represented the Sydney region, NSW and Australia.

Girls Coaches

8 Girls
Head Coach – TBA
Assistant Coach – TBA

10 Girls
Head Coach – Tim Sleigh
Assistant Coach – Kira Moujalli

12 Girls
Head Coach – Mark Jones
Assistant Coach – Alani Pond, Lisa Walker

14 Girls
Head Coach – Jo Lawson
Assistant Coach – Tim Sleigh, Caitlin Rogers

16 Girls
Head Coach – Brad Mitchell
Assistant Coach – Paris Mooney, Craig Egginton

18 Girls
Head Coach – Monique Nolan
Assistant Coach – Abbey Papenhuyzan, Kaitlin McCaffery

Boys Coaches

8 Girls
Head Coach – TBA
Assistant Coach – TBA

10 Boys
Head Coach – Jamie Wood
Assistant Coach – TBC

12 Boys
Head Coach – Phil Mcilwraith
Assistant Coach – Alex Nolan

14 Boys
Head Coach – John Moujalli
Assistant Coach – Keeley Bowen

16 Boys
Head Coach – Matt Lawson
Assistant Coach – Karen Clark, Ray Wehbe

18 Boys
Head Coach – Brad Curl
Assistant Coach – Jackson Mills